Complete results from Day 1 competition can be found in the International Cup section of WBTF.ORG .
Canadian athletes that move on in the competition:
Solo - Junior B
- Danielle Skinner: advances directly to Final Round on Saturday
- Morgan Dixon: advances directly to Final Round on Saturday
- Lily Gibbes: advances directly to Final Round on Saturday
- Sarah Weir: advances to Semi-Final Round on Friday
- Brittany Lawlor: advances to Semi-Final Round on Friday
- Kiara Botkin: advances to Semi-Final Roun
Solo - Senior B
- Natalie Seguin: advances to Final Round on Saturday
- Kaitlyn Buxton: advances to Final Round on Saturday
- Nicole Naglie: advances to Final Round on Saturday
- Tyra Joe: advances to Final Round on Saturday
- Trinity Starr: advances to Final Round on Saturday
- Nikisah Hendrickson-Alexander: advances to Final Round on Saturday
Solo - Adult B
- Cassandra Frank: advances to Final Round on Saturday
- Alyssa Weatherbee: advances to Final Round on Saturday
- Jennifer Parisian: advances to Final Round on Saturday
- Kendra MacPhee: advances to Final Round on Saturday
Solo - Junior A
- Cassidy Doherty: advances directly to Final Round on Saturday
- Mackenzie Ross: advances directly to Final Round on Saturday
- Sarah Doherty: advances to Semi-Final Round on Friday
- Brianna Middleton: advances to Semi-Final Round on Friday
- Sophie Lightheart: advances to Semi-Final Round on Friday
- Amina Egag: advances to Semi-Final Round on Friday
Solo - Senior A
- Julee Stewart: advances directly to Final Round on Saturday
- Chantal Sutton: advances directly to Final Round on Saturday
- Kendra Rich: advances directly to Final Round on Saturday
- Julia Newton: advances to Semi-Final Round on Friday
- Taelyr Patton: advances to Semi-Final Round on Friday
- Teija Rom-Colthoff: advances to Semi-Final Round on Friday
Solo - Junior Elite
- Jasmine Runge: advances to Final Round on Sunday
Solo - Senior Elite
- Matthew Johnson: advances to Final Round on Sunday
2Baton - Junior B
- Madison Ross: advances to Final Round on Saturday
- Yonation Orlov: advances to Final Round on Saturday
- Lily Gibbes: advances to Final Round on Saturday
- Jessie Jones: advances to Final Round on Saturday
- Danielle Skinner: advances to Final Round on Saturday
- Britney Denroche: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Senior B
- Kaitlyn Buxton: advances to Final Round on Saturday
- Natalie Sequin: advances to Final Round on Saturday
- Nicole Naglie: advances to Final Round on Saturday
- Teija Rom-Colthoff: advances to Final Round on Saturday
- Hayley Hegland: advances to Final Round on Saturday
- Erin Loat: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Adult B
- Jennifer Parisian: advances to Final Round on Saturday
- Kendra MacPhee: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Junior A
- Jasmine Runge: advances to Final Round on Saturday
- Cassidy Doherty: advances to Final Round on Saturday
- Josi Treleaven: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Senior A
- Chantal Sutton: advances to Final Round on Saturday
- Taelyr Patton: advances to Final Round on Saturday
- Kendra Rich: advances to Final Round on Saturday
- Julee Stewart: advances to Final Round on Saturday
- Anika Boucher: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Adult A
- Cory Archer: advances to Final Round on Saturday
2Baton - Senior Elite
- Nicole Johnson: advances to Final Round on Sunday
- Matthew Johnson: advances to Final Round on Sunday
2Baton - Adult Elite
- Danelle Mocknowed: advances to Final Round on Sunday
3Baton - Junior B
- Sarah Doherty: advances to Final Round on Saturday
- Yonatan Orlov: advances to Final Round on Saturday
- Amina Egag: advances to Final Round on Saturday
- Emallie Morin-Barich: advances to Final Round on Saturday
- Danielle Skinner: advances to Final Round on Saturday
- Jessie Jones: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Senior B
- Lindsey McInnes: advances to Final Round on Saturday
- Sara Sabeski: advances to Final Round on Saturday
- Geneviève CORMIER: advances to Final Round on Saturday
- Teija Rom-Colthoff: advances to Final Round on Saturday
- Amber MacDonald: advances to Final Round on Saturday
- Trinity Starr: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Adult B
- Cassandra Frank: advances to Final Round on Saturday
- Nicole Mancini: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Junior A
- Cassidy Doherty: advances to Final Round on Saturday
- Brianna Middleton: advances to Final Round on Saturday
- Mackenzie Ross: advances to Final Round on Saturday
- Jasmine Runge: advances to Final Round on Saturday
- Alicia Taylorson-Weger: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Senior A
- Chantal Sutton: advances to Final Round on Saturday
- Julee Stewart: advances to Final Round on Saturday
- Anika Boucher: advances to Final Round on Saturday
- Alyssa Larade: advances to Final Round on Saturday
- Nicole Johnson: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Adult A
- Kasey Bretherick: advances to Final Round on Saturday
3Baton - Senior Elite
- Taelyr Patton: advances to Final Round on Sunday
3Baton - Adult Elite
- Cory Archer: advances to Final Round on Sunday
Artistic Pair - Junior B
- Gibbes/Ross: advances to Final Round on Saturday
- Leach/Skinner: advances to Final Round on Saturday
- Patton/Schulz: advances to Final Round on Saturday
- Lightheart/Weir: advances to Final Round on Saturday
- Denroche/Jones: advances to Final Round on Saturday
Artistic Pair - Senior B
- Orlov/Sabeski: advances to Final Round on Saturday
- Boucher/Cormier: advances to Final Round on Saturday
- Nicolson/Tobin: advances to Final Round on Saturday
- Persaud/Persaud: advances to Final Round on Saturday
- Stanger/Starr: advances to Final Round on Saturday
- Allain/Steeves: advances to Final Round on Saturday
Artistic Pair - Adult B
- Dwyer/Gallant: advances to Final Round on Saturday
- Crispin/Frank: advances to Final Round on Saturday
Artistic Pair - Junior A
- Lighheart/Treleaven: advances to Final Round on Saturday
- Doherty/Doherty: advances to Final Round on Saturday
- Tan/Tymchyshyn: advances to Final Round on Saturday
- Lashyn/Leakos: advances to Final Round on Saturday
- Grabowski/Leakos: advances to Final Round on Saturday
Artistic Pair - Senior A
- Runge/Stewart: advances to Final Round on Saturday
- Larade/Patton: advances to Final Round on Saturday
- Ross/Sutton: advances to Final Round on Saturday
- McInnes/Pickrell: advances to Final Round on Saturday
- Loat/Smith: advances to Final Round on Saturday
Artistic Pair - Senior Elite
- Johnson/Johnson: advances to Final Round on Sunday